BeebiBliss. Doula, pere- ja sünnitoetaja
BeebiBliss. Doula, pere- ja sünnitoetaja
Ostukorv 0

Imetamisega seotud müüdid

Tihti muretsevad emad juba ette probleemide üle, mis ei olegi tegelikult probleemid. Meil on oma ettekujutus, milline peaks üks nö normaalne imetamine olema, kuid tegelikkus on see, et me ei saagi seda enne teada ja osata, kui oleme imetamist õppinud. On väga vähe emasid, kellel õnnestub imetamine nö loomulikust.

Paljud emad katsetavad ja proovivad ja väga tihti kahjuks ka ebaõnnestuvad või kannatavad valu ja ebamugavuse all.

Mina soovitan sellest stressist, valust, ebamugavustundest ning võimalusest ebaõnnestuda hoiduda ja juba enne beebi sündi endale põhitõed korralikult selgeks teha.

Paljud mured, millele emad juba enne beebi sündi mõtlevad, tulevad enda ema või vanaema kogemustest. Kuid pärilikkust ei saa kahjuks või õnneks arvestada, oluline on ikkagi ainult õige imemisvõte ja rinna pakkumine vastavalt nõudmisele.

Uuringute andmetel on 98% naistest võimelised imetama.

Enamasti on kehvasti juurdevõtvate laste probleem selles, et nad ei saa ema rinnas olevat piima kätte. Ja selle põhjuseks on vale imemisvõte, millest tuleb lapse ebaefektiivne imemine ja ema nibulõhede tekkimine.

Suureks takistuseks lapsele võib olla ema stressiseisund, mis on põhjustatud ebakindlusest – kas ma saan hakkama, kas mul ikka jätkub piima?  Kindlustunde tõstjaks on teadmised imetamisest ja sellest, kuidas protsess toimib. 

Aitab ka teadmine, et rinnapiim on tõepooolest teie lapse parim toit ja et oled nõus ka ise selle nimel natuke vaeva nägema. 

Püüan nüüd siin mõned nendest müütidest, mis su peas kumisevad ja muretsema panevad, kummutada.

 

 

MÜÜDID, MIDA SA TÕENÄOLISELT USUD, MIS AGA TEGELIKULT EI VASTA TÕELE:

1.   Ma lihtalt lasen kõigel loomulikult kulgeda saan nö käigupealt asja selgeks.

Enamus emasid, kes minu poole pöörduvad, on kannatanud juba jupp aega valutavaid katkiseid nibusid, olles kurnatud ja stressis, sest pildid ja ettekujutus roosamannast elust koos vastsündinuga ei vasta üldse tegelikkusele.

Väga paljud emad on juba sünnitusmajast lahkudes pettunud oma esimeste imetamiskogemuste pärast ning kahjuks ei ole nad saanud ka piisavalt tuge.

Kuidas sina saad ennast selleks ette valmistada?

Sinu elus on toimunud tohutu suur muutus, on niipalju uut, millega on vaja arvestada ja meeles pidada ning selletõttu tunnevad paljud naised ennast juba enne alustamist lüüasaanuna.

Võttes aga aega enne kui beebi on sündinud, õppides kuidas õigesti imetada ja kõike selle juurde kuuluvat, hoiab ära suure stressi ja riski, et imetamine ei saa olema nii suur raskus ja punnitamine.

Hea meelega aitan ja nõustan sind ka juba enne beebi sündi :) 

 

2.   Minu keha ise teab, kui palju piima toota.

Tegelikult peame meie ise oma kehale ütlema, kui palju piima toota. Piima tootmise võti on rindade stimulatsioon!

Sage imetamine on väga vajalik, et keha saaks aru, kui palju piima on vaja toota. Kui piima piisavalt rindadest ei eemaldata, kas siis lapse poolt või pumbates, hakkab sinu keha järjest ja järjest vähem piima tootma, sest kehale on antud selline signaal.

Kui beebi on nõrk või ei suuda korralikult imeda, siis eemalda piim rindadest pumbates. Ning enne täielikku üleminekut rinnale, peab last toitma kas sondiga või teisi abivahendeid kasutades (süstal, tops), mis ei õpeta teda valesti imema. 

3.   Imetamine peabki olema valus

Kahjuks väga paljud emad kannatavad valusaid, tundlikke ja isegi lõhedega ning veritsevaid nibusid, sest arvavad, et nii see imetamine peabki olema ja peab lihtsalt ära kannatama.

Imetamisega alustades on nibude hellus tavapärane, see on tingitud õrna piirkonna tugevast stimulatsioonist ning möödub mõne aja pärast. Üle 5-6 päeva kestev nibude valulikkus vajab spetsialisti nõuannet. Valu rinnas viitab algavale rinnapõletikule ja vajab kohest reageerimist. Abi saamiseks ja kosulteerimiseks saan tulla nõustama

Valu ei ole normaalne, seda ei pea olema.

Emad on kirjeldanud, et imetamise ajal on selline sikutamise ja tõmbamise tunne. Kindlasti ei tohiks tunda teravat pitsitavat/näpistavat valu.

See on tõenäoliselt märk valest võttest. Siis tuleks võte katkestada, pannes lapsele väikese näpu suunurgast sisse, et vaakum vabaneks ning proovida uuesti paremat võtet.

4.   Ma pean üksi hakkama saama, sest imetan ju mina

Uuringud on näidanud, et naised, kellele on tugi, imetavad kauem.

Ilma abi ja toeta loobuvad paljud emad juba esimese kuu jooksul.

Võta oma partner või ema imetamiseloengutele kaasa. Räägi lähedastega oma imetamise eesmärkidest ja plaanidest.

Liitu mõne imetamise alase grupiga. Juba lihtsalt teadmine, et sinu ümber on veel samas olukorras naisi ning kuidas nemad on erinevatest muredest üle saanud, on väga lohutav ja julgustav. Facebookis on grupp Imetamine. Küsimused. Vastused, kus vestlevad emad omavahel ja aegajalt annavad nõu ka proffesionaalsed imetamise nõustajad.

Ühesõnaga, sinu lähedased peaksid toetama sinu soovi ja põhimõtteid imetada, vaatamata nende oma vaadetele ja varasematele negatiivsetele kogemustele.

5.   Imetamine on ebamugav ja tüütu ning pudeliga toitmine mugavam.

See on üks suurematest müütidest, mida emad usuvad. Tegelikult on hoopis vastupidi.

Kui sa suhtud imetamisesse ja lapse vajaduste rahuldamisse selliselt, et oled nõus, et lapse sünd muudabki täiesti sinu senist elustiili, sa soovid pakkuda oma lapsele maksimaalset toetust harjumiseks siin maailmas elamiseks ja ei suhtu ka väsimuse hetkedel imetamisesse kui karistusse. Sellisel juhul leiad plusse sellest, et rinnapiim on alati lapse jaoks olemas õiges koguses, kvaliteedis ja ei vaja mitte mingit eraldi eeltööd. See vabastab sind kaasas kandma piimasegu, pudeleid, vett ning muretsemast pudelite puhtuse tagamise pärast. 

Lisaks hoiab rinnaga toitmine aastas kokku u 2000eurot!

Ning samuti hoiab imetamine kokku sinu väärtuslikku aega, sest sa ei pea kulutama aega vee soojendamisele, piimasegu kokku segamisele, pudelite pesemisele ja steriliseerimisele.

6.   Ma saan kõik vajaliku info sünnitusmajast

Sünnitamine on väga kurnav ja füüsiliselt raske.

Ei olegi võimalik ammutada kogu vajalik info sellest lühikesest vestlusest haigla personaliga, kui ise oled veel sünnitusest täiesti kurnatud. Ning eriti kui seda infot, mida jagatakse ja mida meelde jätta, on nii palju. Lisaks, ei pruugi see nõuandja ka vajaliku haridusega imetamisnõustaja olla.

Küsi nõu, uuri, loe juba enne beebi sündi. Ka minu poole võid pöörduda juba enne beebi sündi.

 

7.   Imetades ei saa ma jälgida kaalu ja teha trenni

Üldsegi mitte! Imetavatel emadel on võimalus saada oma raseduseelne kaal tagasi palju kergemini ja kiiremini. Imetamine hoopis aitab kulutada kaloreid!

Ning kui sa toitud teadlikult, tervislikult, aitab see kaalu kaotada isegi veel kiiremini. St halvaa, mis müütide järgi peaks piimakogust suurendama, jäta ostmata ja söömata! ;)

Imetamine ei tähenda ka trenni keeldu. Rahulikult näiteks jooga ja jalutamisega alustades on ideaalne algus.

8. Minu emal ei olnud piima - seega minul ka pole.

Nagu ma enne ka juba mainisin, siis piima tootlikkus ei sõltu geenidest.
Piima tootlikkus sõltub otseselt piima nõudlusest – mida rohkem on nõudlust, seda rohkem tekib piima.

Meie põlvkonna paljudel emadel lõppes piim otsa, sest neil ei olnud võimalust peale sünnitust oma beebiga koos olla või pidid 3-4kuud peale sünnitust tööle minema. Lisaks, hoiti sel ajal rangelt kinni reziimist – last ei tohtinud toita tihedamini kui iga kolme tunni tagant.
Ka lisatoitu hakati liiga vara andma.

9. Mu rinnad tunduvad pehmemad kui enne – mul hakkab vist piim otsa saama. 
Kui laps sünnib, hakkavad rinnad tootma maksimaalset kogust piima, sest rinnad ei tea, selle konkreetse lapse vajadust, seega toodavad pigem üle. Paari kuu möödudes, on selgeks saanud piima tegelik  vajadus ja ei ole vaja enam üle toota. See, kui rinnad tavaliselt umbes 6-8 nädalat peale sünnitust pehmemaks tagasi lähevad, ei tähenda, et piim otsa saab. Rinnad on lihtsalt hakanud õiget piima kogust tootma.

Imelist imetamist! :) 


Vanemad postitused